Social Icons

Κυριακή 6 Δεκεμβρίου 2009

Με τον... αέρα του πρωταθλητή!

Δεν έπαιξε σπουδαία μπάλα και στο δεύτερο μέρος ήταν απογοητευτικός. Με τον αέρα και τη νοοτροπία του πρωταθλητή, όμως, πέρασε από την Ξάνθη και με το 0-1 πήγε στο +4!
Το πρώτο μέροςΤα πρώτα λεπτά του ματς κύλησαν χωρίς να γίνει κάτι το ιδιαίτερο. Ο Ολυμπιακός όπως και η ΣΚΟΝΤΑ Ξάνθη θέλησαν να γίνουν εξαρχής απειλητικοί. Στο 10ο λεπτό ο Αλ Σαϊφι θα κάνει ένα αρκετά καλό σούτ, που πέρασε άουτ.Οι φιλοξενούμενοι άσκησαν για κάποια λεπτά σημαντική πίεση προς την Ξάνθη κυρίως με σέντρες, χωρίς όμως να υπάρξει κάποιο ουσιαστικό αποτέλεσμα. Και αυτό γιατί οι Ακρίτες είχαν γυρίσει πίσω και είχαν κλείσει αρκετούς χώρους.Στο 18' ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Όσκαρ. Ο Ισπανός βγήκε στην πλάτη της άμυνας της Ξάνθης αλλά νικήθηκε στο τε-α-τετ με τον Γκσπούρνινγκ. Η Ξάνθη... απαντησε στο 30'. Ο Σταθάκης έγινε αποδέκτης της μπάλας μετά από εκτέλεση κόρνερ και έκανε το σούτ, όμως ο Νικοπολίδης μπλόκαρε την μπάλα, κρατώντας το μηδέν.Η... ώρα του Λεονάρντο!Στο 31' ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα. Ο Μήτρογλου πήρε την μπάλα έκανε μία ωραία σέντρα-ασίστ προς τον Λεονάρντο ο οποίος όντας απέναντι στον Γκσπούρνινγκ πρόλαβε τον Παπαδημητρίου και με προβολή δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Έτσι ο Λεονάρντο έκανε το 0-1, μέσα σ' έξαλλους πανηγυρισμούς.Στο 34' ο Γκαλέτι είχε μία πολύ καλή στιγμή. Πήρε την μπάλα, έκανε το σούτ όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 40' ο ίδιος παίκτης έκανε μία ωραία σέντρα όμως ο γκολκίπερ της Ξάνθης, πρόλαβε τον Μήτρογλου. Γενικά ο Ολυμπιακός από την φάση του γκολ και μετά πατούσε πιο καλά μες στον αγωνιστικό χώρο από την Ξάνθη. Στο 44' ο Φαμπιανέζι θα πιάσει ένα σούτ, που όμως θα βγει άουτ.Τι έγινε στην επανάληψηΟ Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και στην επανάληψη, βασιζόμενος στις οδηγίες που είχαν πάρει οι παίκτες του από τον προπονητή τους, Ζίκο. Δηλαδή φούλ επίθεση! Οι πρωταθλητές Ελλάδας άσκησαν σημαντική πίεση από τα πρώτα λεπτά της επανάληψης, όμως γενικά δεν έκαναν ένα καλό δεύτερο μέρος.Στο 57' ο Φαμπιανέζι έχει μία καλή στιγμή. Από πολύ καλή θέση δεν μπορεί να σκοράρει. Στο 65' ο Μαρσελίνιο έκανε ένα ωραίο γύρισμα που έδιωξε ο Νικοπολίδης. Από εκεί και πέρα η Ξάνθη συνέχισε να πιέζει για την ισοφάριση. Στο 84' ο Μαρσελίνιο μετά από πάσα του Λουτσιάνο έκανε ένα σούτ με το δεξί, που όμως βγήκε άουτ. Έτσι η Ξάνθη δεν τα κατάφερε και το 0-1 έμεινε μέχρι το σφύριγμα της λήξης... Man of the match: Οι Μήτρογλου και Λεονάρντο. Οι δύο παίκτες συμμετέχουν στην φάση του γκολ. Ο Μήτρογλου ως δημιουργός και ο Βραζιλιάνος ως εκτελεστής. Και μόνο για το γκολ αυτό μοιράζονται τον τίτλο του MVP. Ξέχωρα απ' αυτό είχαν γενικά θετικότατη παρουσία.Αδύναμος κρίκος: Το τεχνικό τιμ της Ξάνθης περίμενε πιο πολλά από τους επιθετικογενείς παίκτες του, που είχαν πρόβλημα στην τελική τους προσπάθεια.Στο ύψος του: Ο Κιντάνα. Ο άσος της Ξάνθης έκανε σήμερα ένα πολύ καλό ματς, βοηθώντας και ανασταλτικά και δημιουργικά. Από τον Ολυμπιακό στο ύψος τους στάθηκαν οι Ντουντού και Γκαλίτσιος.Η γκάφα: Ανήκει στην άμυνα της Ξάνθης στην φάση του γκολ του Ολυμπιακού. Μάλιστα ο Παπαδημητρίου είναι αυτός που χάνει τον Λεονάρντο.Το στραγάλι: O Ηρακλειώτης διαιτητής, Μιχάλης Κουκουλάκης, δεν υπέπεσε σε κάποιο σοβαρό λάθος. Ο Κρητικός ρέφερι είχε αρκετά καλή παρουσία.Το ταμείο του Gazzetta: Ο Ολυμπιακός χωρίς να πιάσει την καλύτερη δυνατή απόδοση είχε την ουσία και την απαιτούμενη σοβαρότητα στο παιχνίδι του για να φύγει με τη νίκη από το ματς. Η Ξάνθη από την μεριά της έκανε ένα καλό δεύτερο ημίχρονο, πίεσε αρκετά και είχε κάποιες καλές στιγμές, ωστόσο είχε πρόβλημα στην τελική της προσπάθεια.Συνθέσεις ομάδωνΣΚΟΝΤΑ Ξάνθη: Γκσπούρνινγκ, Παπαδημητρίου, Βάλλας, Κωστούλας, Τζάγκι, Αλ Σαϊφι (58' Μαρσελίνιο), Στρμπα (79' Λουτσιάνο), Κιντάνα, Πόι, Σταθάκης, Φαμπιανέζι (58' Φλίσκας).Ολυμπιακός: Νικοπολίδης, Μέλμπεργκ, Γκαλίτσιος, Γκαλέτι, Όσκαρ (79' Πάντος), Ρ. Μπράβο, Ντουντού, Α. Παπαδόπουλος, Μήτρογλου (92' Κατσικογιάννης), Λεονάρντο (67' Ντομί), Μαρέσκα