Social Icons

Πέμπτη 17 Δεκεμβρίου 2009

Άλμα πρωτιάς στο Βίλνιους

Αν και οι προβληματικές εκτός έδρας εμφανίσεις του Ολυμπιακού συνεχίστηκαν στο Βίλνιους, οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν της Λιέτουβος με 89-83 στην παράταση και "αγκάλισαν" την πρώτη θέση του ομίλου. Η ομάδα του Γιαννάκη υπολειπόταν στο σκορ καθόλη τη διάρκεια του ματς, αλλά η απειρία των Λιθουανών στα κρίσιμα σημεία και η ευστοχία των παικτών του Ολυμπιακού στις βολές, «έβαψαν» κόκκινο τελικά το ροζ φύλλο αγώνα. Μπουρούσης, Κλέιζα, και Τσίλντρες οι κορυφαίοι για τους νικητές. Το ματς: Η συνήθεια του Ολυμπιακού να χαραμίζει τα πρώτα δεκάλεπτα των αγώνων εμφανίστηκε και στη Ζίμενς Αρίνα αφού οι «ερυθρόλευκοι» ήταν κάκιστοι και τελείωσαν το πρώτο δεκάλεπτο βρισκόμενοι πίσω στο σκορ με 22-13. Το τρίποντο του Τεόντοσιτς είχε φέρει τις ομάδες στα ίσα (5-5) προσωρινά, αλλά έκτοτε η ομάδα του Κουρτινάιτις «εκτοξεύτηκε» και με τον Γιομάντας να ευστοχεί από παντού έφτασε στο 14-5. Ο Κλέιζα ανέλαβε δράση για να μειώσει σε 14-11, αλλά με ένα νέο ξέσπασμα της Λιέτουβος η διαφορά έφτασε πάλι στους 9 πόντους. Μάλιστα ο Μπιέλιτσα έφερε τη διαφορά στο +11 για τους Λιθουανούς, αλλά η «ερυθρόλευκη μηχανή» πήρε μπρος και με σερί 9-0 έκανε το 24-22. Πρωτεργάτης στην αντεπίθεση του Ολυμπιακού ο δικός του Λιθουανός, ο Λίνας Κλέιζα. Ο δυναμικός πάουερ φόργουορντ είχε φτάσει ήδη τους 11 πόντους και έδειχνε αποφασισμένος να μην επιτρέψει στους συμπατριώτες του να πάρουν τη νίκη. Από εκείνη τη στιγμή ουσιαστικά το ματς «ξεκίνησε»και πάλι από την αρχή, ιδιαίτερα τη στιγμή που ο Βούισιτς έκανε το 30-30. Δύο καλάθια από πλευράς γηπεδούχων και ένα τρίποντο του Χαλπερίν στο τέλος, οδήγησαν τις ομάδες στα αποδυτήρια με το φωτεινό πίνακα να δείχνει προβάδισμα βραχείας κεφαλής για τη Λιέτουβος: 34-33. Με βολές του Τεόντοσιτς στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (34-35), ενώ το τρίποντο του Κλέιζα που είχε φτάσει ήδη στους 16 πόντους, έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στο «συγκρότημα» του Παναγιώτη Γιαννάκη (36-38). Οι Λιθουανοί , ωστόσο, αντέδρασαν και με σερί 8-0 πήραν εκ νέου το προβάδισμα στον αγώνα. Μάλιστα, η τρίτη περίοδος ήταν η πιο παραγωγική απ’ όλες μια και οι γηπεδούχοι πέτυχαν 23 πόντους, ενώ οι αντίπαλοι τους 20. Συνολικά, 57-53 υπέρ της Λιέτουβος μετά το πέρας των 30 λεπτών και όλα προμήνυαν ντέρμπι στο τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού. Κι όντως έτσι έγινε, αφού οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με τους Λιθουανούς ωστόσο, να διατηρούν (έστω και με δυσκολία) προβάδισμα 2-3 πόντων. Πέντε λεπτά πριν την ολοκλήρωση του αγώνα, οι «ερυθρόλευκοι» υπολείπονταν ενός πόντου (66-65). Δύο λεπτά πριν το τελικό σφύριγμα ο Τεόντοσιτς με βολές έδωσε το προβάδισμα στον σύλλογο του Πειραιά (68-69). Άλλες δύο εύστοχες βολές από τον Παπαλουκά έδωσαν «αέρα» τριών πόντων στον Ολυμπιακό. Ο Μπιέλιτσα ευστόχησε σε σουτ δύο πόντων, προτού αποβληθεί με πέντε φάουλ, κάνοντας το τελευταίο στον Μπουρούση. Ο Έλληνας σέντερ όμως, ευστόχησε μόνο στη δεύτερη και το σκορ έγινε 72-72 από τον Μπέινς. Ο Μπουρούσης ήταν εύστοχος από τη γραμμή και απέμεναν μόλις 8,6’’ για τη λήξη του αγώνα. Ένα ανόητο φάουλ του Τεόντοσιτς όμως, οδήγησε τον Πόποβιτς στις βολές. 74-74 και απέμεναν 5’’ για μία επίθεση του Ολυμπιακού. Το τάιμ-άουτ του Γιαννάκη δεν έβγαλε κάποιο ελεύθερο σουτ, παρά μόνο ένα της απελπισίας από τον Τεόντοσιτς που δεν βρήκε στόχο, με αποτέλεσμα να οδηγηθούν οι ομάδες σε παράταση. Παράταση Τόσο η Λιέτουβος, όσο και ο Ολυμπιακός έβρισκαν σκορ από τις ελεύθερες βολές. Οι μεν με τον Πόποβιτς, οι δε με τον Μπουρούση. 1,40’ πριν το τέλος οΤσίλντρες ευστόχησε έξω από τη γραμμή των 6,25 και έφερε τη διαφορά στους πέντε πόντους (78-83). Ακολούθως, συνεχίστηκε η ρώσικη ρουλέτα των βολών, στις οποίες ο Ολυμπιακός ήταν πιο εύστοχος. Παράλληλα με την απειρία των Λιθουανών που εκτελούσαν βιαστικά και χωρίς σύστημα τις επιθέσεις τους, ήρθε το τελικό 89-83 υπέρ του Ολυμπιακού. Τα δεκάλεπτα: 22-13, 34-33, 57-53, 74-74, 83-89 Λιέτουβος Ρίτας (Β. Κουρτινάιτις): Πόποβιτς 19, Μπαμπράουσκας 6, Μπορόβνιακ 8, Μπιέλιτσα 13, Γκεσεβίτσιους 17, Ζαβάσκας 5, Γιομάντας 11, Μπέινς 4 Ολυμπιακός (Π. Γιαννάκης): Παπαλουκάς 4, Τσίλντρες 18, Βούισιτς 6, Μπουρούσης 19, Χαλπερίν 5, Κλέιζα 19, Μπέβερλι, Τεόντοσιτς 18, Σχορτσιανίτης