Social Icons

Πέμπτη 3 Δεκεμβρίου 2009

ΠΑΟ: Χαλαρή νίκη κόντρα στην Αρμάνι

Την πέμπτη νίκη του στο 4ο όμιλο της Ευρωλίγκας πανηγύρισε απόψε στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» επικράτησαν 80-68 της Αρμάνι Μιλάνο, σε αγώνα για την 6η ημέρα της Ευρωλίγκας, παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας και υποχρέωσαν τους Ιταλούς στην πέμπτη ήττα τους στη διοργάνωση.
Χωρίς να πιάσει υψηλή απόδοση ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες, μετά την ήττα του στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό για το πρωτάθλημα. Μάλιστα οι «πράσινοι» φρόντισαν από τα πρώτα λεπτά να μπουν σε τροχιά νίκης και να εξασφαλίσουν μία διαφορά ασφαλείας. Σε αυτήν του την προσπάθεια πρωταγωνιστικό ρόλο έπαιξε ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, ο οποίος στην επιστροφή του στην αγωνιστική δράση μπόρεσε μαζί με τον Πέκοβιτς να εκτοξεύσουν τη διαφορά στο +17 (31-14) στο 11'. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απειλήσουν από την περιφέρεια αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να πάρουν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -12 (44-32).
Χάρη στον επιθετικό πλουραλισμό του ο Παναθηναϊκός ανέβασε τη διαφορά στο 25' στους +20 πόντους (56-36), ενώ έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +15 (63-48). Μία χαλάρωση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου βοήθησε τον Μαντσινέλι να μειώσει τη διαφορά στους -6π. (63-57, στο 34'), αλλά η αντίδραση του Παναθηναϊκού ήταν άμεση. Διαμαντίδης και Σπανούλης επέστρεψαν στο παρκέ και μαζί τους επέστρεψε η ηρεμία στο «πράσινο στρατόπεδο». Με έμφαση στην άμυνα ο Παναθηναϊκός έφτασε άνετα στο τελικό 80-68.

Τα δεκάλεπτα: 27-12, 44-32, 63-48, 80-68

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ντραμπικόφσκι (Ουκρανία), Ερτσέγκ (Κροατία), Μιχαϊλοφ (Ρωσία)
Οι συνθέσεις:
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Διαμαντίδης 5, Νίκολας 5 (1), Περπέρογλου 11 (1), Φώτσης 8, Πέκοβιτς 16, Σπανούλης 8 (1), Τσαρτσαρής 4, Μπατίστ 12, Τέπιτς 3 (1), Γιασικεβίτσιους 4, Σερμαντίνι 4, Καλάθης.
ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιέρο Μπούκι): Φίνλεϊ 7 (1), Μασιούλις 17 (1), Μορτέντε 8 (2), Ρόκα 6, Μαντσινέλι 3 (1), Βιτζιάνο 9 (2), Μπερντ, Μπουλέρι 8, Χολ 10 (2).