Social Icons

Κυριακή 20 Δεκεμβρίου 2009

Πανιώνιος-Ολυμπιακός: 96-94

Ήταν το καλύτερο παιχνίδι της σεζόν ως τώρα, κρίθηκε στην παράταση, είχε απίστευτες προσωπικές εμφανίσεις με πρώτη και καλύτερη αυτή του Γιάννη Καλαμπόκη και τον Πανιώνιο να κερδίζει τον Ολυμπιακό με 96-94, υποχρεώνοντας τους ερυθρόλευκους στην πρώτη τους ήττα στη σεζόν και σε συγκατοίκηση με τον Παναθηναϊκό!

Ο Γιάννης Καλαμπόκης με 28 πόντους πήρε τους ψυχωμένους συμπαίκτες του από το χέρι και οδήγησαν όλοι μαζί τον εξαιρετικά στημένο Πανιώνιο στη μεγάλη νίκη επί του Ολυμπιακού με 96-94. Τι και αν χρειάστηκε παράταση, τι και αν ο Τζος Τσίλντρες, ο Γιάννης Μπουρούσης και ο Θοδωρής Παπαλουκάς έκαναν ό,τι μπορούσαν για να γλιτώσουν την ομάδα τους από την πρώτη ήττα της σεζόν, αυτή ήρθε. Και πλέον οι ερυθρόλευκοι συγκατοικούν με τον Παναθηναϊκό στην κορυφή της Α1, με το ισχνό προβάδισμα της νίκης στο μεταξύ τους ματς. Το πρόσωπο του αγώνα, Ζόραν Έρτσεγκ, ήταν και αυτός πάρα πολύ καλός με 17 πόντους και καθοριστικός στο τέταρτο δεκάλεπτο όταν απέναντι στον Νίκολα Βούισιτς έκανε ό,τι ήθελε και κράτησε ζωντανό τον Πανιώνιο, την ώρα που ο Ολυμπιακός είχε πάρει διαφορά 7 πόντων! Αξίζει επίσης να σημειωθεί ότι στο πρώτο μέρος ο Πανιώνιος προγήθηκε και με 17 πόντους, ενώ όσες φορές προσπάθησαν οι ερυθρόλευκοι να πάρουν τον έλεγχο του παιχνιδιού, η ομάδα της Νέας Σμύρνης έλεγε "όχι" και απαντούσε σε κάθε πρόκληση που της έβαζε ο Ολυμπιακός. Έτσι πήρε πανάξια και δίκαια μια πολύ μεγάλη νίκη! Ο αγώνας Μέσα σε εκατοντάδες χαρτάκια που πετούσαν οι φίλαθλοι του Πανιωνίου (και τα οποία καθυστέρησαν λίγο την έναρξη του αγώνα) η ομάδα της Νέας Σμύρνης μπήκε στο παρκέ με φόρα, όρεξη και πλάνο. Ο Νέναντ Μάρκοβιτς φάνηκε πολύ καλά προετοιμασμένος και διαβασμένος, τόσο στην άμυνα όσο και την επίθεση, αφού από τη μία οι παίκτες του ανάγκαζαν τον Ολυμπιακό (που δεν θέλει και πολύ) σε βιαστικές επιλογές και από την άλλη στην επίθεση η μπάλα είτε περνούσε κοντά στο καλάθι (και στον Τρέβον Μπράιαντ, αλλά και στον Δημήτρη Παπανικολάου - για να εκμεταλλευθεί ο Πανιώνιος την οξυδέρκεια του Έλληνα φόργουορντ). Παράλληλα, τα πολύ καλά σκριν του Πανιωνίου και η σωστή κυκλοφορία της μπάλας είχαν ως αποτέλεσμα ελεύθερα σουτ, τα οποία πήρε κατά κύριο λόγο ο Γιάννης Καλαμπόκης και κατά δεύτερο ο Ζόραν Έρτσεγκ. Κυρίαρχος ο Πανιώνιος Έτσι, πολύ γρήγορα ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 23-9 (!) και ο Παναγιώτης Γιαννάκης αναγκάστηκε να καλέσει τάιμ άουτ για να συνεφέρει τους παίκτες του οι οποίοι στο πρώτο δεκάλεπτο... πρόλαβαν να κάνουν 6 λάθη! Ο "δράκος" έπραξε σωστά, αλλάζοντας τον Μίλος Τεόντοσιτς με τον Θοδωρή Παπαλουκά και αυτομάτως, οι ερυθρόλευκοι άρχισαν να πατούν σε πιο στέρεες οργανωτικές βάσεις. Βέβαια, ο Πανιώνιος είχε πάρει φόρα και με τα εκπληκτικά ποσοστά του, ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 32-15, στέλνοντας μήνυμα ότι ήθελε και -κυρίως- μπορούσε να διεκδικήσει και να πάρει αυτή τη νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό. Στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου η διαφορά έφτασε και τους 17 πόντους (34-17), για να πάρει στη συνέχεια μια πτωτική πορεία και ο Ολυμπιακός να μπει και πάλι (λάθος, να μπει για πρώτη φορά) στο ματς. Το σχήμα που βρήκε ο Γιαννάκης με τους Παπαλουκά, Τεόντοσιτς, Τσίλντρες στην περιφέρεια, τον -καλό και επιθετικά μέχρι εκείνο το σημείο- Παναγιώτη Βασιλόπουλο στη θέση "4" (ώστε να μαρκάρει και τον Ζόραν Έρτσεγκ έξω από τη ρακέτα των ερυθρολεύκων) και τον Γιάννη Μπουρούση ή τον Νίκολα Βούισιτς μοναδικό ψηλό, δούλεψε για τα καλά. Η άμυνα του Ολυμπιακού έγινε πιο γρήγορη, στην επίθεση ο Παπαλουκάς με τον Τεόντοσιτς επέβαλαν ψυχραιμία και την ίδια ώρα ο Μάρκοβιτς έκανε λάθη (έβγαλε τον Μπράιαντ και "κόντυνε" απότομα την ομάδα του") και οι παίκτες του άρχισαν -όπως ήταν φυσιολογικό- να ρίχνουν τα ποσοστά ευστοχίας τους. Η συγκεντρωμένη αντίδραση του Ολυμπιακού Το 36-20 έγινε 39-36 (με τον Τζος Τσίλντρες να μπαίνει και αυτός στο κλίμα) και παρά τις εκλάμψεις του Πανιωνίου (κάποια σουτ του αλάνθαστου Γιάννη Καλαμπόκη και του Χαριτόπουλου) ο Ολυμπιακός είχε πλέον πλησιάσει για τα καλά. Βέβαια, το 48-46 ως σκορ κολάκευε πάρα πολύ τον Πανιώνιο, αφού είχε πετύχει πάρα πολλούς πόντους και κυρίως είχε βάλει τον αντίπαλό του σε ένα γρήγορο ρυθμό που ως εκείνο το σημείο δεν τον βόλευε και ιδιαίτερα. Ο Ολυμπιακός στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν εμφανώς πιο συγκεντρωμένος και με συγκεκριμένο πλάνο στο παιχνίδι του. Οι ερυθρόλευκοι έβαλαν στόχο να περάσουν την μπάλα κοντά στο καλάθι και το έκαναν, με τον Νίκολα Βούισιτς να προσφέρει συνεχόμενους πόντους στην ομάδα του (στο μεταξύ ο Τρέβον Μπράιαντ είχε τρία φάουλ και ο Μάρκοβις τον κρατούσε στον πάγκο). Όταν πήρε και μερικές ενέργειες ο Τζος Τσίλντρες ο Ολυμπιακός βρήκε ακόμη πιο εύκολα το δρόμο προς το καλάθι για να περάσει πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 56-54. Οι κυανέρυθροι έδειχναν κάπως... νωθροί σε αυτό το σημείο του ματς, ενώ ακόμη και οι φίλαθλοι των γηπεδούχων ηρεμήσει περισσότερο από όσο έπρεπε. Ο Πανιώνιος που δεν παραδινόταν!Το σκορ στη συνέχεια έγινε 66-60 υπέρ του Ολυμπιακού και πάνω που εκεί φαινόταν ότι η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη είχε πλέον τον έλεγχο, ήρθε ένα τρίποντο του Καλαμπόκη και ένα δίποντο από τον Ράις για να πέσει η διαφορά στον πόντο. Όμως, ένα αντιαθλητικό φάουλ του Δημήτρη Παπανικολάου πάνω στον Γιάννη Μπουρούση εκτός του ότι έδωσε στον Ολυμπιακό το δικαίωμα -μαζί με άλλες δύο βολές του Χαλπερίν στη συνέχεια- να αυξήσει πάλι τη διαφορά στους 6 πόντους (65-71), "ξύπνησε" και τους κυανέρυθρους τόσο εντός, όσο και εκτός παρκέ. Εν τέλει το δεκάλεπτο έληξε με ένα απίστευτο εύστοχο σουτ του Καλαμπόκη από το κέντρο του γηπέδου (68-71)! Το μπάσκετ δεν τελειώνει πάντα στο 40'Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός έδειξε στην αρχή να βρίσκεται σε καλό δρόμο προς τη νίκη. Μάλιστα, προηγήθηκε με 81-74, αλλά στη συνέχεια... άλλαξαν όλα! Τα 4 φάουλ του Παπαλουκά που ήταν στον πάγκο και τα αργά πόδια του Νίκολα Βούισιτς που "χτυπούσε" ο Ζόραν Έρτσεγκ (εκεί ο "δράκος" έκανε λάθος που χρησιμοποιούσε σε τόσο κρίσιμο σημείο -αμυντικά- τον Κροάτη, αν και από την άλλη δεν είχε και πολλές επιλογές αφού ο Μπουρούσης είχε κάτι πάρε-δώσε με την εξέδρα του γηπέδου και ήταν εκνευρισμένος) έδωσαν στον Πανιώνιο το δικαίωμα όχι μόνο να πλησιάσει, αλλά και να προσπερέσει. Πρώτα με ένα γκολ-φάουλ του Μπράιντ (83-81) και στη συνέχεια ένα καλάθι του Ράις το σκορ έγινε 88-84 αλλά και 89-84! Σε εκείνο το σημείο οι ερυθρόλευκοι αντέδρασαν από το... πουθενά! Ο εξαιρετικός Τζος Τσίλντρες μείωσε σε 89-86, για να έρθει ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Θοδωρής Παπαλουκάς, και να ισοφαρίσει με τρίποντο σχεδόν ένα λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα. Σε όλο το υπόλοιπο διάστημα δεν μπήκε καλάθι! Ο Καλαμπόκης έπαιξε μια εξαιρετική άμυνα σε ποστάρισμα του Μπουρούση, ενώ στη συνέχεια ο Ζόραν Έρτσεγκ αστόχησε σε σουτ (ενώ του έγινε και ένα φάουλ από τον Κλέιζα που δεν δόθηκε), για να φτάσουμε στην τελευταία επίθεση της κανονικής περιόδου που ήταν ένα άστοχο τρίποντο του Μίλος Τεόντοσιτς! Καλαμπόκης, ο ήρωας του αγώνα Στο έξτρα πεντάλεπτο οι δύο ομάδες άργησαν να σκοράρουν, ενώ περίπου ενάμισι λεπτό πριν τη λήξη του ματς, ο Τεόντοσιτς ευστόχησε σε τρίποντο και έκανε το σκορ 94-91 υπέρ του Ολυμπιακού. Και ενώ οι ερυθρόλευκοι είχαν το προβάδισμα για τη νίκη, ο Πανιώνιος ήταν αθάνατος! Ο Τρέβον Μπράιαντ ευστόχησε σε δίποντο (93-94) και στη συνέχεια σε ένα αμυντικό ριμπάουντ δόθηκε φάουλ στον Τσίλντρες (το οποίο δεν ήταν), για να ισοφαρίσει με μια εύστοχη βολή ο Έλληνας παίκτης του Πανιωνίου σε 94-94. Στη επόμενη επίθεση του Ολυμπιακού ο Κλέιζα βρέθηκε σχεδόν εξ επαφής με το καλάθι, αλλά αστόχησε. Εκεί, την μπάλα πήρε ο Καλαμπόκης που διέσχισε όλη την αριστερή πλευρά του γηπέδου, πέρασε τον Παπαλουκά, πέρασε και τον Τεόντοσιτς και έφτασε μπροστά στον Κλέιζα για να σκοράρει και να κάνει το σκορ 96-94, 9 δευτερόλεπτα πριν το τέλος! Ο Γιαννάκης πήρε τάιμ άουτ, αλλά δεν του βγήκε. Ο Τεόντοσιτς πήρε πικ εν ρολ από τον Μπουρούση, η άμυνα του Πανιωνίου το αντιμετώπισε σωστά, ο Σέρβος μπερδεύτηκε και η μπάλα βγήκε αλλά και πάλι η κατοχή ήταν για τον Ολυμπιακό. Όμως, έμενε μόλις 1.3'' πριν το τέλος. Η επαναφορά του Παπαλουκά στον Τεόντοσιτς δεν είχε κανένα αποτέλεσμα, αφού ο Σέρβος κλεισμένος έκανε ένα τρίποντο απελπισίας που δεν βρήκε στόχο και έτσι ο Πανιώνιος πήρε μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό! Τα δεκάλεπτα: 32-17, 48-46, 68-71, 89-89 (κ.α.), 96-94 Πανιώνιος (Νέναντ Μάρκοβιτς): Ράις 17, Μπράιαντ 11, Παπανικολάου 15 (3), Χαριτόπουλος 5 (1), Καλαμπόκης 28 (6), Έρτσεγκ 16 (2), Αθηναίου 2, Έλντερ 2.

Ολυμπιακός (Παναγιώτης

Γιαννάκης): Παπαλουκάς 12 (2), Μπέβερλι, Τσίλντρες 19, Βούισιτς 8, Τεόντοσιτς 14 (3), Μπουρούσης 17, Χαλπερίν 4, Κλέιζα 11 (1), Βασιλόπουλος 9 (1). Για τα αναλυτικά στατιστικά του Πανιωνίου πατήστε ΕΔΩ και για του Ολυμπιακού ΕΔΩ. Γιαννάκης: "Ήττα, καλό μάθημα" Μετά το τέλος του ματς ο Παναγιώτης Γιαννάκης δήλωσε: "Ο κόσμος είδε ένα αρκετά ενδιαφέρον παιχνίδι. Εμείς ξεκινήσαμε για άλλη μια φορά χωρίς συγκέντρωση δίνοντας την ευκαιρία στον Πανιώνιο να βάλει τόσους πολλούς πόντους με τόσο ψηλά ποσοστά στο πρώτο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια καταφέραμε να ελέγξουμε το παιχνίδι και να περάσουμε μπροστά, αλλά κάναμε εύκολα λάθη που έβαζαν και πάλι τον Πανιώνιο στο παιχνίδι. Για μας είναι αυτό ένα καλό μάθημα για να είμαστε πιο δυνατοί και πιο αποφασιστικοί σε γήπεδα σαν το σημερινό. Η κακή μας άμυνα έδωσε την ευκαιρία σε μια ομάδα που δεν είχε υψηλά ποσοστά να σουτάρει με ποσοστά σαν τα σημερινά". Παπαλουκάς: "Να υπάρχει ίση αντιμετώπιση!" Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Θοδωρής Παπαλουκάς, έκανε με τη σειρά του δηλώσεις και άφησε υπονοούμενα για τη διατησία: "Τυγχάνει να βλέπω όλα τα παιχνίδια της Α1 και αυτό που μπορώ να πω είναι ότι υπάρχουν δυο μέτρα και δυο σταθμά. Αυτό πρέπει να μας προβληματίσει όλους και κυρίως εμάς. Πρέπει να υπάρχει ίση αντιμετώπιση. Ότι καταλάβατε, καταλάβατε και ότι είδατε, είδατε". Όσο για το ματς, ο Παπαλουκάς σχολίασε: "Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι στο οποίο ξεκινήσαμε για ακόμα μια φορά πολύ άσχημα. Καταφέραμε να γυρίσουμε το παιχνίδι, να το ισορροπήσουμε, αλλά δεν μπορέσαμε να κρατήσουμε τη διαφορά. Όταν τα παιχνίδια πάνε στο ένα σουτ, όλα μπορούν να συμβούν". Μάρκοβιτς: "Πρέπει να πιστεύουμε σε τέτοιες νίκες" Από την πλευρά του, ο Νέναντ Μάρκοβιτς είπε: "Δεν πρέπει μόνο ο προπονητής να πιστεύει σε τέτοιες νίκες, αλλά και οι παίκτες. Όλη την εβδομάδα προσπαθούσα να πείσω τους παίκτες μου ότι μπορούμε να κερδίσουμε τον Ολυμπιακό και ας έχει τόσους μεγάλους παίκτες, σταρ και τέτοια ποιότητα ως ομάδα. Αυτό που είχε σημασία, είναι ότι καταφέραμε να είμαστε σε εγρήγορση και στα 45 λεπτά του αγώνα, γιατί μόνο έτσι κερδίζεις τέτοια ματς. Είχαμε πολύ καλά ποσοστά παρότι δεν το συνηθίζουμε, ενώ πρέπει να υπογραμμίσουμε την πολύτιμη προσθήκη του Έρτσεγκ. Εύχομαι καλή συνέχεια στον Ολυμπιακό και συγκεκριμένα τον κόουτς Γιαννάκη, που ήταν ο προπονητής μου στον Πανιώνιο".